Penzion Radost

Penzion Radost - Turistika

Rychlebské stezky – první stezky souvisí s úpravou a následnou rekonstrukcí starých loveckých chodníků. Zachovávají si maximální přírodní ráz a maximální prožitek z jízdy. Obtížnost je dělena do tří kategorií – těžké (značené červeně) střední (zeleně) a lehké (hnědě). Celková délka je přes 70 km tras s různou náročností. Například projetí celého Walesu bez jediného šlápnutí je cenným skalpem mnoha příznivců adrenalinové cyklistiky. Projedete se přes žulové plotny, kamenná pole, průzračné potoky a dřevěné lávky vedoucí od kamene na kámen. Pro ty, kteří nepotřebují adrenalin a chtějí si spíše užít klidnou a zábavnou jízdu je určen Trail podél Černého potoka.

Pěší turistika nabízí vycházky do malebných zákoutí Rychlebských hor, při kterých se ještě můžete věnovat například houbaření, relaxaci u vody či vodním sportům.

Určitě si nesmíte nechat ujít návštěvu:


Nyznerovské vodopády Nyznerovské vodopády na Stříbrném potoku leží na území Horní Skorošice. Jde o kaňonovitou soutěsku se skalními prahy tvořící několik vodopádů a kaskád. Celková výška je 14metrů. Díky vysokému průtoku jsou nadmíru působivým přírodním jevem. Nacházejí se 5km západně od Žulové.

Akalní útvar Píšťala Píšťala je skalní útvar dokumentující zvětrávání terénních útvarů v žule. Jde o jedinečný geomorfologický výtvor s kulovitou odlučností žuly, které tvoří skalní mísy, křesla a výklenky, jejichž vznik je podmíněn erozním účinkem dešťové vody a kulovitou odlučností žuly.

Zřícenina hradu Kaltenštejn Zřícenina hradu Kaltenštejn je spjata s historií Černé Vody a nachází se v předhůří Sokolského hřbetu. Byla to rozsáhlá a mohutná stavba, která je prvně zmiňována již roku 1284. Tento hrad byl však roku 1505 vratislavským biskupem vykoupen a zbořen. Trosky se často nazývají Hradiskem či Biskupská čepice.

Můžete prožít romantické koupání v několika zatopených lomech, rybařit v rybnících okolo obce či navštívit krápníkové jeskyně na Pomezí nebo jeskyně Na Špičáku. Vodní sporty můžete provozovat na nedalekých polských jezerech u Nysy a Otmuchówa. Můžete navštívit Mechové jezírko na Rejvízu, nebo zámek Jánský vrch se vzácnou sbírkou dýmek.

Jeskyně na Pomezí je tvořena vrstvami krystalických vápenců vzniklých v období starších prvohor. Jeskyně vznikla rozpouštěním mramoru a je v České republice největší jeskyní, která vznikla právě tímto způsobem. V jeskyni je vyvinuta bohatá krápníková výzdoba, zejména stalaktity (rostoucí ze stropu), stalagmity (krápníky narůstající ze dna jeskyně) a nátekové formy.

Jeskyně Na Špičáku prostupuje vrchem Velký Špičák. Na stěnách a stropech je množství historických nápisů a kreseb. První písemná zmínka o jeskyni pochází z roku 1430 a patří tak mezi nejstarší písemné doložené jeskyně ve střední Evropě. Obrovskou výhodou je též bezbariérový návštěvní okruh.

Rejvíz je národní přírodní rezervace. Je zde významné moravské rašeliniště. Leží v mělké pánvi na rozvodí Černé Opavy a Vrchovištního potoka. Je spojeno dvěma vrchovišti, v jejichž středech se nachází mechová jezírka.

Zámek Jánský Vrch je jediný zpřístupněný památkový objekt jesenického okresu. Spolu s krajinářským parkem tvoří významnou dominantu městské památkové zóny. Nachází se na skalnatém kopci nad městem Javorník. Jeho historie se datuje od 2. Poloviny 13. Století a první písemná zmínka o něm je z roku 1307.

V zimním období jsou milovníkům sportu k dispozici lyžařské vleky v Miroslavi, vzdálené asi 12 km. Nachází se zde lyžařský areál, kde jsou tři sjezdovky v délce 1200, 800, a 600 m. Sjezdovky jsou upravovány rolbou a sněhovými děly, je tu i možnost večerního lyžování a za poplatek úschovna lyží. Náročnější se mohou vydat i na Červenohorské sedlo (35 km), Ramzovou (20km), Ostružnou nebo Petříkov (22km). Okolí Černé Vody si jistě oblíbí také příznivci běžek. Díky svému krásnému okolí a malebné přírodě.